headline »

15.5.2024 – 21:10 | 35 zobrazení

…takže vlastně black sabat.
Jen co domácí vyšťourali díru pro třetí, mohlo se začít hrát.
Fotky od PATa na WW rajčeti
Eagles Praha – Waynes Pardubice 7:6
Dobře rozehrané utkání jsme ztratili v dohrávce, kdy Eagles otočili z 6:4 …

Zobrazit celý příspěvek »
wayne’s world

novinky, historky a skazky o účkách, dřevácích a Kamenech.

slowpitch

tě pobaví i vyřídí. Hra pro týpky a borkyně.

Baseball muži

královská pálkovací hra pro chlapy a kluky.

Fastpitch ženy

neboli softball v dámském provedení. Jednou bude.

mládež

aneb přípravka. To nejcennější co máme.

Home » klepy, wayne's world

Waynův rozhovor pro Interpohár

Vložil dne 5.1.2013 – 7:28Žádný komentář | 685 zobrazení

wayne_interpohárWayne poskytl u příložetosti prvních narozenin slowpitch.eu rozhovor softballovému webu www.interpohar.cz.

Tomáš „Wayne“ Rambousek: Slowpitch není pinkání na louce
Publikováno 4.1.2013 na www.interpohar.cz | Autor: Pavel

V roce 2012 vznikla na území České republiky první celosezónní slowpitchová soutěž. Česká slowpitchová liga je pořádána podobným systémem jako Interpohár a rozjezdová sezona byla podle jejího hlavního organizátora Tomáše „Wayne“ Rambouska úspěšná. „Od sezóny 2013 očekávám více turnajů, více zápasů, méně týmů s nedostatkem hráčů, více fotek, více videí, více zábavy a víc práce,“ plánuje vůdčí osobnost české slowpitchové scény.

V loňské sezoně se na české softbalové scéně objevila zbrusu nová dlouhodobá soutěž pro smíšené slowpitchové týmy. Česká slowpitchová liga, které se v roce 2012 na 5 turnajích zúčastnilo 12 týmů včetně tvou zahraničních účastníků, bude letos ještě větší a netají se ambicemi stát se soutěží, která bude v příštích letech určovat mistra České republiky.

Vše důležité o tomto dynamicky rozvíjejícím se odvětví softballu najdete na webu slowpitch.eu, který slaví 5. ledna své první narozeniny. Jsou tu informace nejen o veškerém dění okolo českého slowpitche, ale i rozhovory se zajímavými osobnostmi ze světa softballu. Pokud se chcete letos české slowpitchové ligy zúčastnit, měli byste začít právě zde.

Jak bys jako hlavní postava české slowpitchové ligy zhodnotil loňskou sezonu a co očekáváš od té příští?

Já to beru jako rozjezd. Asi vždycky se budou objevovat systémové chyby a nedostatky, ligu mohou provázet (moje) špatné odhady, ale už je odstartováno. Je třeba sledovat a vnímat a zpřesňovat pravidla tak, aby to šlapalo. Od sezóny 2013 očekávám více turnajů, více zápasů, méně týmů s nedostakem hráčů, více fotek, více videí, více zábavy a víc práce.

Co byl za loňský ročník tvůj největší zážitek spojený se slowpitchem a na jakou akci se nejvíc těšíš v letošní sezoně?

Asi snídaně Wayne`s World na hřišti. Vajíčka, čerstvý rohlík, čaj, pro děcka pribiňák a slunce neúnavně mířící k nadhlavníku. Já se těším na všechny akce. Mě baví i ty věci kolem: cestování, pauzy mezi zápasy, nedělní rána, příhody a hospodská vyprávění. Já jsem prostě na hřišti rád. Těším se třeba do Domažlic. Nikdy jsem tam nebyl a Wolfs jsou sympaťáci.

Kdo vlastně hraje v ČR slowpitch? Existují hráči slowpitche bez fastpitchových nebo baseballových zkušeností?

No to se právě úplně přesně neví. Já se to snažím nějak zmapovat, ale pokud se ti hráči a týmy sami neozvou, tak to půjde dost těžko. Asi nejsilnější základnu má slowpitch ve východních Čechách. Nejvíce týmů najdeme v podkrkonoší: Mladé Buky, Trutnov HSM, Rytíři Trutnov, (j)ELITA, Svoboda nad Úpou a také se tam tu a tam objeví některé příležitostné spolky. Další silnou lokalitou je Praha. Zdá se mi ale, že kromě krčské nedělní ligy, pražské týmy zajímá jen MČR a radotínský turnaj. Možná, že je toho v Praze mnohem víc, ale prostě se o tom neví. V severních Čechách se hraje v Mostě liga asi víceméně neregistrovaných hráčů a v Chomutově si fastpitchisti slowpitchem zpestřují prázdniny. Slowpitch hrají hráči všeho věku, baseballisti, softballisti a také hráči bez zkušeností z pálkovacích her.

Jak bys popsal skladbu účastníků slowpitchové ligy? Kolik je stálých účastníků a kolik týmů, které si občas přijedou jen tak zahrát? Mají české týmy vlastní stálou organizaci, tréninky, vedení apod.?

Mezi pravidelné účastníky ligových turnajů patří Rytíři Trutnov, Táhla Police nad Metují a Pasos Pardubice. Zde je vidět nastavení týmových priorit a chuť hrát slowpitch častěji než nárazově. Ostatní týmy se zúčastnili dvou nebo jednoho turnaje. Pro ně byl patrně prioritní fastpitch. A pak tu máme dva zahraniční týmy u kterých bych nějakou pravidelnější účast nepředpokládal. No, ale třeba nás letos Trnava překvapí.

Jak moc jsou pro slowpitchovou ligu důležité zásady smíšených soupisek? Dokážeš si představit slowpitch bez určeného počtu žen a mužů v týmu?

Slowpitch se dá hrát různě, jen chlapi, jen ženský, v Rakousku a Německu se hodně hraje 8+2, tedy 8 mužů a dvě ženy. U nás se tradičně hraje coed, což je půl na půl. ME a PVP se také hraje coed a stejně tak i naše MČR. Já musím říct, že mix chlapů s ženskejma si fakt užívám. Je to úplně jiné než single sex týmy. Špatně se to popisuje. Doporučuji vyzkoušet. Nezanedbatelný bonus je to, že mohou hrát společně celé rodiny, přátelé, parneři. Zápasy jsou kratší a tak je snadnější s sebou brát i děti. Slowpitch je prostě velmi společenský.

Jak si stojí český slowpitch v evropské a světové konkurenci? Existuje něco jako vrcholový nebo reprezentační slowpitch?

Podle mě nám ujíždí vlak. A možná už ujel. Slowpitch prostě není fastpitch a na medaili z ME nebo PVP už nestačí vzít extraligové hráče fastpitche. Nejlepší úmístění české reprezentace na ME je 2. místo. Na zlato nemáme ani náhodou. Prostě se slowpitchi málo věnujeme, málo o něm víme, neumíme pálit, nehrajeme takticky a neděláme skauting. Vrcholový slowpitch v ČR neexistuje. Reprezentací je mistr ČR. Evropa nás předbíhá a my si pořád myslíme, že slowpitch je lambáda s pálkařským průměrem 0,4.

Jak důležité jsou pro slowpitchovou ligu zimní indoorové turnaje?

Jeden angličan mi říkal: “My v létě hrajem a v zimě pijem.” Já bych obě činnosti podle roční doby nerozděloval. Myslím si, že je fajn si v zimě jednou za měsíc zahrát a je taky fajn potkávat přátele.

Na sjezdu ČSA v Nymburce byla deklarovanána podpora slowpitche. Co to pro slowpitch v ČR znamená, jde o něco zásadního?

Já myslím, že pro sport, který se nebere úplně vážně, je každá podpora zásadní. Momentálně připravuji návrh rozvoje slowpitche, zatím bych to víc nekonkretizoval. Uvidíme kolik peněž do sportu přiteče a jestli něco zbyde i pro slowpitch. Dobrá zpráva je, že ČSA chce slowpitch podpořit více než v minulých letech.

Proč se podle tebe slowpitch nebere vážně? Protože si lidi myslí, že je to „lambáda s pálkařským průměrem 0,4“?

Přesně tak, vždyť to odpálí každý! No jo, ale kam a jak často? Vrcholový slowpitch není pinkání na louce.

Máš nějakou dlouhodobější vizi, jak by česká slowpitchová liga, potažmo celý český slowpitch měl vypadat? Čeho bys chtěl dosáhnout v následujících letech?

Mám. Kvalitní ligová soutěž o titul Mistra ČR hraná turnajově. Open pohárový megaturnaj v několika výkonnostních kategoriích. Reprezentační výběr s realizačním týmem. Slowpitchové kempy a kliniky.

Konkurují si podle tebe Interpohár a slowpitchová liga jako turnajové soutěže s relativně volnými pravidly?

Nijak dramaticky. Slowpitch a fastpitch jsou dva rozdílné sporty a oba čelí konkurenci ostatních sportů. Líbí se mi, že obě soutěže jsou schopny nasát jakýkoliv tým a kteréhokoliv hráče. Já to vidím jako zásadní věc. Podle mě si obě soutěže mohou být navzájem užitečné. Mohou sdílet informace i hráče. Vzájemný vztah obou soutěží je naprosto v pořádku.

Jak vnímáš současný model Interpoháru jako jeho spoluzakladatel?

Mě se líbí ta volnost. Interpohár historicky stojí mimo soutěže ČSA a právě proto může tu volnost nabízet. Cenou za volnost je nemožnost postupu do kvalifikace o druhou ligu, což docela chápu.
A také musím říct, že se mi líbí, jak je Interpohár pečováno. Tím myslím web, jak Interpohár podporujete při jednáních s ČSA a třeba i hod vejcem je solidní záležitost.

Web Slowpitch.eu je jeden z mála v Česku, který je pravidelně aktualizovaný a přináší mimo rozpisů a výsledků i třeba publicistiku v podobě rozhovorů. Kolik tomu věnuješ času a jak vnímáš český softbal na internetu celkově?

Času tomu mnohem méně než bych chtěl. Jsem prostě amatér a dávám tomu tolik, kolik můžu. A jestli se ptáš na konkrétní číslo kolik hodin denně/týdně: tak hodně :) Český softball na internetu si asi netroufnu moc komentovat. Nejsem pravidelným čtenářem softballových webů. Občas mrknu na PV Praha protože mám rád vtipné články. Myslím si, že webům chybí obrazová část – fotky a videa v článcích. To málo kdo dělá a je to škoda. Kdyby každý, kdo píše a sdílí na Facebooku a dalších sociálních sítích věnoval 10% téhle činnosti webu svého klubu, mohlo by to být zajímavější čtení.

Proč v každém rozhovoru na Slowpitch.eu řešíš, jaký je rozdíl mezi slowpitchem a fastpitchem?

Je k tomu víc důvodů. Tohle je otázka, která může být pro všechny společná. Zajímám mne jak to kdo vnímá. Šílím z otázky jakej je rozdím mezi softballem a baseballem, a za poslední má tahle otázka potenciál nahrát na nějakou legraci.

Zanechat komentář

Držte se tématu. Žádný spam. Díky!!!

Máme povoleny avatáry (obrázek, který Vás reprezentuje). Chcete-li získat svého vlastního celosvětového avatára, zaregistrujte se na Gravatar.