headline »

20.11.2023 – 11:06 | 238 zobrazení

Na platformě Startovač.cz můžeš přispět na pořízení traktůrku.
První traktůrek nám ukradli, Lojzík dvojka dosluhuje.
Vybrali jsme profesionální zahradní traktůrek Starjet P6 PRO od českého výrobce Seco, jehož cena je 254 900 Kč. Na Startovači bychom na …

Zobrazit celý příspěvek »
wayne’s world

novinky, historky a skazky o účkách, dřevácích a Kamenech.

slowpitch

tě pobaví i vyřídí. Hra pro týpky a borkyně.

Baseball muži

královská pálkovací hra pro chlapy a kluky.

Fastpitch ženy

neboli softball v dámském provedení. Jednou bude.

mládež

aneb přípravka. To nejcennější co máme.

Home » hudba a jiná kultůra, wayneblog

CD Burácení na druhý poslech

Vložil dne 28.11.2012 – 18:41Žádný komentář | 2 633 zobrazení

BuráceníPardubická scéna žije. Je krásně různorodá. Nemá srdce v kaltohách, ale na pravém místě – na dlani. Nevím o jiném městě, kde by se hudebníci podíleli na tolika společných projektech a kompilacích. Jsem nesmírně hrdý, že vznikl projekt Burácení a že mám možnost slyšet a poslouchat Burácovy texty a písničky v převlecích od tolika skvělých muzikantů a přátel. Děkuji tahounům Burácení – Márovi Kuklovi, Pítrsovi, Ondroidovi a dalším a také všem kapelám, které do Burácení daly svůj čas, peníze, ale především um a duši. Děkuju. Při prvním poslechu…kecám, při druhém poslechu mě napadlo psát, co mi víří hlavou. Je to myslím jedinečná možnost zaznamenat dojmy a nápady při poslechu předělávek Spiknutí. Není to recenze. Nebo alespoň ne tak úplně.

Hned po napsání jsem to konzultoval s Márou Kuklou a ten mi nasadil hmyzáka do lebky ideou ty písně víc okomentovat. Přidat, vzpomínky a pikošky, které hned tak někdo neví. Třeba že Benjamínek měl podladěnou strunu a že město draka skutečně existuje. Nakonec jsem část toho napsal. Napsal a nechal uležet. A jak vidno, nepodlehl jsem pokušení vystřílet všechno najednou. První a i druhý dojem je jen jeden a nebudu ho rozmělňovat tím, co si ještě z dob Spiknutí pamatuju. Nechám si to na příště. Snad se zase udivíme.

CD1

Dalece blízké
Vaant – Bergman

Vaant s Partickem měli k Burácovi blízko – dělali spolu několik hudebních projektů. Dalece blízké má v podání dvou elektrikářů parádní drive „to žádná hráz ne-mů-že-vy-dr-žet“ a ta jejich blízkost je znát. Elektro verzi, která ani náhodou nepůsobí uměle, dynamicky oživuje původní basová linka z CD Stavitelé chrámů, teda pokud mě nešálí sluch. Hořkovtipné je i závěrečné Burácovo konstatování.

Advent II
Fundamentalista v pásmu Gazi

Od Lopaty v betonu muset fundamentalista přejít celé pásmo Gazi. Myslím, že tohle pojetí Adventu II je lepší než originál. Líbí se mi takhle zhudebněná melancholie a podřízení se písničce. Z dívčích sborů naskakuje husí kůže. Zhutnění spodků v posledním refrénu nedělá z konce písně opakovačku, ale naopak ji posune ještě dál. Nějak nemůžu skousnout zvuk vlaku. Pro mě je to moc. Přál bych si, aby měl Fundamentalista čas, chuť i prostředky a Advent II nahrál znovu. Tahle verze je sice jedou z mých nejoblíbenějších věcí na kompilaci, ale FvPG by z ní mohl udělat naprostou pecku.

Hitch-hike song
Kalkata band

Projíždění auta nás odkazují na CD Chanvre. Rychlejší tempo, dva různé hlasy, ságo a hlavně hlášky obou zpěváků (…proč mluvíš jak debil?) posouvají HH song do velmi příjemné polohy. Kalkata se přehoupla i přes parytmickou střední pasáž a proplula k Maliňákovu sólu, které vychází z originálu. (Pavle, moc se v celé písni honíš. Já to hrál přes prázdný struny a měl jsem pohodu). Pokud bych byl jako poradce u nahrávání, donutil bych zpěváky vyšperkovat hlášky mezi verši.

Veliká vášeň
Myštet

Myštetí verze nestaví na rozdíl od originálních syrových kytar a zvuku, který jsem pojmenoval Motopsycho, ale na klavíru a především na trojici sehraných, příjemných a velmi sexy ženských vokálech. Z Veliké vášně je tak velmi příjemná pohodovka.

Hodiny
Psycho.tim

Mejn pamatuje Hodiny jako bubeník a basista. Tentokrát se zhostil všech nástrojů i zpěvu. Změnil skoro všechny noty i náladu písničky. Ale i přesto jsou hodiny stále v hale, sice to není daleko ale…

Včera
Nautilus

Včera – klasiku Spiknutí, hrával kapitán Nautilu Pepíno s námi na basu, kytaru a zpíval Burácovi druhé hlasy. Nautilus si pohrál s harmonií písně a základy parádně zahustil.

…semafor na Bezcestí…

V základní vyhrávce hraje ságo a kudrlinku navíc. Je znát, že Pepíno má Včera zažitou. Nautilus přidal na CD další povedený cover.

10
vypasaná fiXa

V kontextu prvního CD dvojalba působí Desítka poněkud zastřeně. Fixa se poměrně přesně drží originálu. Nově přináší některé kytarové zvuky. Škoda, že si fiXa vybrala opět Desítku. Těšil jsem se na nějaké nové překvapivé pojetí jakékoliv jiné songy.

Děkuju
Alef Zero

Nejsem znalcem elektrických stylů, tak si nedovolím Děkuju v podání Alef Zero nijak hodnotit. Píseň prostě plyne a překvapení se nekoná.

Jinam
Dysgraphic

Podobně jako Alef Zero verzi Dysgraphic kdoví jak nerozumím. Jinam je v této verzi hluboké a temné a ženský vokál mu sluší. Zajímavý šálek cizí kávy – je určitě dobře že na Burácení je.

Jeden život
Waif

První píseň kompilace, která je úplně nová a musím říct, že se mi zhudebnění Burácova textu od Waif hooodně líbí.

…srdce mu pomalu usychalo…

Mám rád kvákalem zahuhlané katary, vazby a písničky, které nespěchají a nikam se necpou. Koubičova recitace je podobná Burácovu podání. Nádhera.

Tlačil před sebou svůj osud, který nemusel být jeho…

Musíme zmizet
Kardio.fm

Pankovku jsme se rozhodli pojmout jinak než na CD Stavitelé chrámů a tak jsme hrábli do aranží. Maliňák se zpěvu solidně zhostil. Naivní zpěvný hity nás hezky povozej vyklopěj nás vždycky tady.

Páteční večery (live)
Volant

Proč? Dlouho jsem si říkal proč živák. Proč takovýhle zvuk. A pak se odpověď dostavila: Proč ne! I takováhle muzika je.

….a jizvy na tvejch rukou nikomu nevaděj…rakakagarata

CD2

Popík (píseň pro duši)
Chocolate Jesus

Druhé CD otvírá zvuk pětikoruny na stole v dnes už neexistující hospodě U Šimla a vrací nás do roku 1999 na CD Mýty a propasti. Přestože Čokliti tuhle píseň umí s pěkně nabroušenejma bůstrama, tentokrát přišli s akustickou verzí.

Papada papadapa. Táhni!

Popík od Chocolate Jesus je echtovní otvírák druhého dílu Burácení.

Benjamínek podzim
Haiku

Haiku si pro svou převzatku sáhli na CD Divadlo Nebe a vybrali melancholický podzimní koktejl, který ještě pořádně prošejkovali. Skoro všechno hrají jinak, atmosféra písně je pro mne však je stejná jako tehdy. Husinu mám od začátku až do konce.

…a o pravým světě ani zmínku…

Benjamínek naživo by taky parádní záležitost. Krása.

Stane se
Josef Luňák

…a v mým hlavě špína…

Parádně vystřižená songa. Mějte uši na stopkách, stojí to za to! Už se těším na další poslechy.

…že nebylo čeho se bát…

Najít kód
Špičková kultura

Omlouvám se. Nějak to ve mně nevyvolalo žádný slova.

Dalece blízké
Fundamentalista v pásmu Gazi

Další zajímavě pojatý cover. Jen na mě působí nějak nedotaženě. Škoda, FvPG má na víc.

Světýlko
Digitální Exil

Světýlko na tuhle kompilaci možná vlastně ani moc nepatří. A možná jo. Hráli jsme to a byla to vlastně jediná songa, kterou celou složil někdo jiný. Autorem hudby i textu je saxofonista Spiknutí Tomski, který s Burácem Světýlko i zpíval naživo.

…panenko milá zapomínej…

Digitální Exil hraje Světýlko poměrně věrně originálu, na konci se trochu odváže.

Burácofka
Dukla vozovna

Kombinace svítání, siluety Pardubic, Burácova textu, hudby Dukly vozovny, původní melodie refrénu a nově pojatých slok na mě působí nezvykle, překvapivě a i přes tu garmošku kupodivu svěže. Já prostě mám tyhle překvápka rád. Takže u mě dobrý! Velmi dobrý.

Lásko
Mistři husích kůží

Na zhudebněné Burácově básni Lásko z dílny Bezďových MHK se mi líbí Bezďa a úvodní rock’n’roll. Sorry, nemám k té písni žádný vtah.

Stavitelé chrámů
Vaant – Bergman

To jsem šel nejdřív do kolen a pak ne dvě cigára. Vaant s Bergmanem se hodně přibližují originální verzi ze stejnojmenného CD a podobně jako v Dalece blízké v některých pasážích použili původní Ondroidovu basu. Do druhé sloky se kromě paradního zpracování téhle mojí oblíbené songy vlastně nic neděje. Pak se do toho vloží Burác.

…cha, nejsme drogou zblblí, novověký vědci jsme slepí…

Vaant s Bermanem naprosto geniálně použili i zpěvou stopu ze Stavitelů a dali si Burácem duet. Psycho, ale nádherně mrazivý. Je to jako kdyby ti Burác teď z ničeho nic zavolal. Uff. Jdu na cigáro. Za chvilku jsme zpátky.

Tělo
Baku

Basista Spiknutí Ondroid se chopil všech nástrojů a střihl si i sólíčko s kvákadlem, tak jak to mám rád. Tělo v podání Baku je krásně light.

…nedá se nic dělat…

Dost věcí
Mlask

Rytmická koláž. Přístí poslechy budou na tuty fajn.

Z mostu
Václav Kramář

Čarokrásná klavírní instrumentálka uzavírá udruhé CD.

…většina zranění časem ňák přebolí…

Obal Burácení

Obal ke kompilaci Burácení

 

Žádný komentář »

1 Pingbacks »

Zanechat komentář

Držte se tématu. Žádný spam. Díky!!!

Máme povoleny avatáry (obrázek, který Vás reprezentuje). Chcete-li získat svého vlastního celosvětového avatára, zaregistrujte se na Gravatar.