headline »

15.5.2024 – 21:10 | 42 zobrazení

…takže vlastně black sabat.
Jen co domácí vyšťourali díru pro třetí, mohlo se začít hrát.
Fotky od PATa na WW rajčeti
Eagles Praha – Waynes Pardubice 7:6
Dobře rozehrané utkání jsme ztratili v dohrávce, kdy Eagles otočili z 6:4 …

Zobrazit celý příspěvek »
wayne’s world

novinky, historky a skazky o účkách, dřevácích a Kamenech.

slowpitch

tě pobaví i vyřídí. Hra pro týpky a borkyně.

Baseball muži

královská pálkovací hra pro chlapy a kluky.

Fastpitch ženy

neboli softball v dámském provedení. Jednou bude.

mládež

aneb přípravka. To nejcennější co máme.

Home » klepy, wayne's world

Rozdíl mezi baseballem a softballem – díl první – Hřiště

Vložil dne 13.7.2016 – 19:062 Komentáře(ů) | 5 158 zobrazení

Snad tisíckrát jsem slyšel otázku A jaký je rozdíl mezi softballem a baseballem? Je tak trochu okurková sezóna, mám čas, tak co se na to nepodívat. Díl první nese název Hřiště.

Hřiště

Hřiště je, zjednodušeně řečeno, čtvrtkruhová výseč s ploty kolem a metami uvnitř. To mají baseball a softball společné. Asi by se dalo říct, že hřiště na softball je zmenšenina baseballového hřiště. Ono tak také historicky vzniklo. Budeme potřebovat slovníček pojmů.

domácí meta – meta nad níž prolétají nadhozy, je to meta od které se odpaluje
homerunový plot – (zadní) ohraničení hřiště
homerunová vzdálenost – vzdálenost od vrcholu domácí mety k homerunovému plotu
metová vzdálenost – vzdálenost mezi metami
nadhazovací vzdálenost – vzdálenost mezi přední hranou nadhazovací mety a vrcholem domácí mety
homerun – je odpal, který vzduchem přeletí za homeronový plot
backstop – velký plot za domácí metou

baseball_vs_softball_field

Které hřiště je na baseball?

Homerunová vzdálenost
Zatímco ideální softballové hřiště má homerunovou vzdálenost 76,2 m pro muže po celém obvodu čtvrtkruhu, baseballové hřiště je uprostřed o pár metrů protaženo dozadu. Na krajích má baseballové hřiště mít rozměry 92-108m, uprostřed pak 118 – 132m. Pokud budeme brát minimální rozměry baseballového hřiště, pak je v rozích delší o 15 m, uprostřed dokonce o 41 m.

Nedílnou součástí obou hřišť je zámezí (foul territory), tedy plocha mezi samotným hřištěm (ohraničeném čárou) a ohraničením hrací plochy (nejčastěji plotem). U baseballu je tato vzdálenost 18m. Softballový rozměr je o přibližně o 10m kratší.
Pokud porovnáme diagonály obou hřišť, potom na baseballovém hřišti naměříme 136 m (minimální rozměr). Na softballu je to jen 85m. Baseballové hřiště je minimálně o 51m delší.

Rozdílné jsou také metové a nadhazovací vzdálenosti. V přehledné tabulce si můžeme porovnat rozměry hřišť pro mužský softball (fastpitch), smíšený slowpitch a baseball. HR vzdálenost je uvedena v ose hřiště.

dimensions_tab

Nadhazovací kopec
Pokud si laik není jist, jestli sleduje dění na baseballovém nebo softballovém hřišti, stačí se podívat na místo, ze kterého se nadhazuje. V baseballu se nadhazuje z kopce. Na hřišti je opravdu kopeček, chcete-li pahorek (pitcher‘s mound) vysoký 10 palců, tedy přibližně 25,4 cm. Na softballovém hřišti žádný kopeček být nesmí a nadhazovací meta je v úrovni terénu.

Baseballové hřiště je mnohem větší než softballové a má nadhazovací kopec. Softballové vnitřní pole (část hřiště uvnitř met) je nejčastěji antuková. Baseball má antuku za spojnicí met a vnitřní pole je travnaté.

Nejbližší baseballové hřiště je Orlí hnízdo v Chocni. Nejbližší softballové hřiště je Krtkova aréna v Pardubicích na Dukle. V Chocni mají i softballové hřiště. To je na území Pardubického kraje všechno.

2 Komentáře(ů) »

Zanechat komentář

Držte se tématu. Žádný spam. Díky!!!

Máme povoleny avatáry (obrázek, který Vás reprezentuje). Chcete-li získat svého vlastního celosvětového avatára, zaregistrujte se na Gravatar.