headline »

1.4.2024 – 8:38 | 84 zobrazení

Zimní příprava je za námi. Také U10 a mladší si vyzkoušeli boxerský trénink.

Zobrazit celý příspěvek »
wayne’s world

novinky, historky a skazky o účkách, dřevácích a Kamenech.

slowpitch

tě pobaví i vyřídí. Hra pro týpky a borkyně.

Baseball muži

královská pálkovací hra pro chlapy a kluky.

Fastpitch ženy

neboli softball v dámském provedení. Jednou bude.

mládež

aneb přípravka. To nejcennější co máme.

Home » wayneblog

Slovní úloha pro pokročilé I.

Vložil dne 18.3.2014 – 8:34Jeden komentář | 621 zobrazení

franta_igor_1Franta a Igor jsou sousedi a staří kamarádi. Oba odbírají elektriku od ČEZu za cenu 5,26 Kč/kWh.
Franta jde s dobou a pořídil si k dřevníku úspornou žárovku se spotřebou 27 W/h. Stála ho 199 Kč v akci a je moc pyšný, že je jeho dřevník ve vsi první ekologický. To Igor na nějaké novinky sere. Na dřevník mu svítí stará dobrá 100W žárovka za 9 Kč a moc si pochvaluje, jak je pěkně vidět, když jde pro dřevo pod rouškou smogu. Oba kamarádi topí stejně. Pro dřevo jdou hned několikrát za den, ale svítí si jen 5x. Dřevo oba shodně naberou za 3 minuty. Topná sezóna je říjen – březen. Ani jeden z kamarádů 29.2. netopí. Pak si dají cigáro a přes plot klábosí do chvíle, kdy je jim zima nebo kdy je volá stará. Frantova ekožárovka vydrží 5000 zapnutí. To Igorova stovka jen 1000.

Za kolik topných dní se Frantovi vrátí jeho investice?

Kamarádi Franta a Igor se pohádali kvůli zaběhnuté slepici a pět zim spolu nechodili na cigáro. Po těch pěti letech se v Igorovi hnulo svědomí, zabil slepici, pozval Frantu na grilovačku a ten mu odpustil. Oba (teď již opět přátelé) si svěřili svoje zkušenosti se žárovkami.

Franta se Igorovi pověděl, že mu dvakrát žárovku ukradli. Už si radši do dřevníku ani nesvítí a spoléhá se na svit pouliční lampy, což mu zkazilo zrak a musel investovat 4800 do brýlí.

Jaké jsou po pěti letech Frantovy a Igorovy náklady na svícení ve dřevníku, když Igor 7 let svítí 100W žárovkou a každých 1000 zapnutí si musí koupit novou? Franta svítil 2 roky úsporkami s výdrží 5000 zapnutí, ale o dvě přišel a ještě si musel po pěti letech nesvícení koupit brýle.

Jakékoliv odpovědi hoďte do komentáře.
wayne

Jeden komentář »

Zanechat komentář

Držte se tématu. Žádný spam. Díky!!!

Máme povoleny avatáry (obrázek, který Vás reprezentuje). Chcete-li získat svého vlastního celosvětového avatára, zaregistrujte se na Gravatar.