headline »

20.11.2023 – 11:06 | 189 zobrazení

Na platformě Startovač.cz můžeš přispět na pořízení traktůrku.
První traktůrek nám ukradli, Lojzík dvojka dosluhuje.
Vybrali jsme profesionální zahradní traktůrek Starjet P6 PRO od českého výrobce Seco, jehož cena je 254 900 Kč. Na Startovači bychom na …

Zobrazit celý příspěvek »
wayne’s world

novinky, historky a skazky o účkách, dřevácích a Kamenech.

slowpitch

tě pobaví i vyřídí. Hra pro týpky a borkyně.

Baseball muži

královská pálkovací hra pro chlapy a kluky.

Fastpitch ženy

neboli softball v dámském provedení. Jednou bude.

mládež

aneb přípravka. To nejcennější co máme.

Home » klepy, wayne's world

Rozdíl mezi baseballem a softballem – díl druhý – Míče a pálky

Vložil dne 12.8.2016 – 8:43Žádný komentář | 4 362 zobrazení

Jako jsou pro baseball a softball rozdílná hřiště, jiné jsou i pálky a míče. Zjednodušeně by se dalo říct, že na baseball se používá větší pálka a menší míček než je tomu u softballu. Podívejme se na to detailněji.

Míče

baseball_softball
Baseball
hmotnost 142 – 149g
obvod 22,9 – 23,5 cm

Basebalový míček je jeden z nejtvrdších míčků vůbec. Tento míček není zcela kulatý a nemá vlastnosti, které známe od ostatních. Je sice tvrdý, ale na omak se dá zmáčknout. Z těchto důvodů se používá jen pro baseball.

Bejzbolák má v průměru necelé 3 palce. Jeho stavbou je korkové jádro, na které je namotána příze. To celé je pokryto kůží, která je na míček našitá. Kdybyste míček rozebrali a natáhli přízi, kterou je ovinuto korkové jádro, dostanete se na neuvěřitelnou délku jedné míle. Tyto parametry dávají míčku specifické vlastnosti, takže je téměř nezničitelný a odolá i velmi silnému nárazu baseballové pálky.

Tento míček váží 142 – 149 gramů. Po jeho obvodě je do něj zapleteno 108 dvojitých stehů, které drží pohromadě koženou pokrývku.

Baseball je velice rychlý sport, takže je kladen důraz na to, aby byl míček čistý a dobře viditelný i ve velkých rychlostech, kterých dosahuje. Jeho standardní barvou je bílá a nejčastěji mívá červené stehy, právě z důvodu dobré viditelnosti.

zdroj: http://www.gamepark.cz/sportovni_nadobicko_289347.htm

Softball
hmotnost 178 – 198,4g
obvod 30,5 nebo 27,9 cm

Velikost míčku se může měnit podle úrovně hry, dovolený obvod je 12 palců (30,5 cm) a 11 palců (28 cm) Míček žluté nebo bílé barvy je nejčastěji vyrobený ze dvou dílů kůže ve tvaru osmičky a sešitý dohromady červenou nití, i když i jiný vzhled je povolen. Jádro míče může být vyrobeno z dlouhého vlákna kapoku, směsi korku a gumy, směsí polyuretanu nebo jiného schváleného materiálu. V roce 2002 byly představeny žluté, tzv. optické míče s vysokou viditelností. Různé softballové míče jsou různě tvrdé. Míče pro rekreační softball jsou měkčí naopak míče pro vrcholovou úroveň jsou tvrdší. Tvrdčí míče létají rychleji a dál.

zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/Softball

Baseballový míček je menší a o otrochu lehčí než míče na softball. Baseballové míče létají dál a rychleji.

Pálky

baseball_bat

pálka na baseball

Baseball
délka maximálně 42 inches (1067 mm)

V nejvyšších soutěžích se používají pálky dřevěné. Na rekreční a mládežničké úrovni se používají pálky hlíníkové.

Softball
délka maximálně 34 inches (864 mm)

Softballové pálky jsou většinou kompozitové. Pro mládež a reakreční úroveň se používají pálky hlíníkové.

Pálky na baseball i softball mají určenou maximální šířku (ty baseballové jsou “tlustší”) a také mají danou maximální hmotnost.

softball_bat

pálka na softball

Zatímco baseball se drží tradic, je velmi konzervativní a pravidla téměř nemění – a tedy i pálky jsou takové jako před stopadesáti lety, softball sází na technologický pokrok a používání materiálů, které stále lépe a lépe (tedy rychleji a dál) odráží nadhozený míček.

Zanechat komentář

Držte se tématu. Žádný spam. Díky!!!

Máme povoleny avatáry (obrázek, který Vás reprezentuje). Chcete-li získat svého vlastního celosvětového avatára, zaregistrujte se na Gravatar.